Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Size | 90 mm |
| Seal Type | Cartridge Seal |
| Face Material | Silicon Carbide |
| Size | all size |
| MOC of Metal Parts | SS316 |
| Material | Stainless steel |
| Elastomer Material | FKM(Viton) |
| Pressure Rating | 60 bar |
| Speed | in RPM |
| Pressure Type | in bar |
| Metal Parts | SS |
| Applications | acid,slurry,cemical |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Brand | SENAA SEALS |
| Shape | Round |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Size | 90 mm |
| Seal Type | Double Mechanical |
| Face Material | Silicon Carbide |
| Type | Agitator seal |
| Usage/Application | Industrial |
| Sealing Type | agitator |
| Material | Stainless Steel |
| Suitable For | industrial use |
| Model Name/Number | 120mm agitator seal |
| Pressure | Up to 30 bar |
| Temperature | Up to -10 to 150 de,Up to -10 to 150 degree celsius |
| Metal Parts | SS 316, SS 304 |
| Temperature Range | -10 to 150 degree celsius |
| Material Grade | SS 316, SS 304 |
An agitator is a device or mechanism to put something into motion by shaking or stirring. There are several types of agitation machines, including washing machine agitators (which rotate back and forth) and magnetic agitators (which contain a magnetic bar rotating in a magnetic field).Agitators can come in many sizes and varieties, depending on the application.
In general, agitators usually consist of an impeller and a shaft. An impeller is a rotor located within a tube or conduit attached to the shaft. It helps enhance the pressure in order for the flow of a fluid be done.Modern industrial agitators incorporate process control to maintain better control over the mixing process.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Size | 40 mm |
| Seal Type | agitator mechanical seal |
| Face Material | Silicon Carbide |
| Material | Stainless Steel |
| Model No. | AGS03 |
| Temperature | in bar |
| Speed | in rpm |
| Metal Parts | SS 304,316 |
| Elastomers | Viton |
| Applications | in chemical,acid,slurry |
| Brand | SENAA SEALS |
| Shape | round |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Seal Type | Cartridge Seal |
| Face Material | Silicon Carbide |
| Type | Agitator mechanical seal |
| Usage/Application | Industrial |
| Sealing Type | Catridge seal |
| Suitable For | Vacumn furnance |
| Model Name/Number | Agitator |
| Brand | Senaa brand |
| Color | SILVER |
| Pressure | 10Bar |
| Seal Size | 40 mm |
| Size | 12mm |
Additional Information:
Product Details:
| Seal Size | 25mm shaft |
| Shaft Diameter | 25 mm |
| Seal Type | Dry Running |
| Compressor Type | Screw Compressor |
| Face Material | Silicon Carbide |
| MOC of Metal Parts | SS316 |
| Elastomer Material | FKM(Viton) |
| Pressure Rating | 0–25 bar |
| Brand | senaa seals |
| Usage/Application | chemical |
| Grade | ss |
| Material | ss 304/316,SIC,carbon |
| Surface Finishing | smooth |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Size | 150mm |
| Seal Type | Agitator mechanical seal |
| Shaft Diameter | 100mm |
| Face Material | Silicon Carbide |
| MOC of Metal Parts | SS316 |
| Elastomer Material | FKM(Viton) |
| Pressure Rating | 60 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Transparent |
| Size | All Sizes |
| Model Name/Number | Agitator |
| Material | Stainless Steel |
| Seal Faces | SIC/Carbon |
| Face Materials | SIC/Carbon |
| Secondary Seals | carbon |
| Brand | SENAA BRAND |
Manufacture and exporter of agitator seals which includes automotive agitator seals, heavy duty agitator seal, curved type agitator and baffle type agitator.
Additional Information: