Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Design | split carbon ring |
| Usage/Application | industrial |
| Shaft Diameter | as per rquirement |
| Face Material | Carbon |
| Color | Black |
| Media | Steam |
| Material | CFT, CARBON |
| Heat Proof | Yes |
| Pressure | up to 10 bar |
| Shape | Round |
| Model Name/Number | Split rings |
| Brand | SENAA SEALS |
Split Carbon Seal Rings:
Split carbon Seal Ring is combination two and more carbon segments together form a circle. It can be used in places where the much complication in dismantling of shaft. Here instead of face we make perfect finishing in carbon id and higher hardness in shaft or shaft sleeve. It can be made for any sizes according to drawing or sample. For higher shaft size, vacuum applications we can use Split carbon seal rings.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Inner Diameter | in all sizes |
| Carbon Grade | Antimony Impreg |
| Application | Mechanical Seal |
| Material | Carbon, TC, Ceramic, SIC |
| Pressure | Up to 10 bars |
| Temperature | -20 to 200 degree celsius |
Carbon Seal Rings :
Carbon rings is used in face to face contact purpose. It will jointly run with SiC, TC, Ceramic, and Stainless steel face. Various quality of carbon like Resin impregnated carbon, Antimony impregnated carbon are available. The quality of carbon is assessed by its fineness and porosity. We are using the carbon with very higher fineness and less porosity
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Inner Diameter | 70 mm |
| Usage/Application | Steam Turbines Rings |
| Carbon Grade | resin impregnated |
| Material | Graphite |
| Application | Turbine |
| Packaging Size | carton box |
| Ring Thickness | more than 20 mm |
| Brand | Senaa |
| Approx Weight | 500g |
| Media | Steam |
| Diameter | 116 |
| Country of Origin | Made in India |
| Hardness | 12 |
| Packaging Type | Carton Box |
| Heat Proof | Yes |
| Shape | Round |
| Temperature | 250drg |
| Tolerances | Upto +-0.5 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Face Material | Carbon |
| Secondary Seal | resin impregnated |
| Brand | carbon |
| Approx Weight | in gram,kg |
| Diameter | all available size |
| Material | carbon |
| Pressure | in bar |
| Shape | round |
| Speed | in RPM |
| Temperature | in Deg |
Carbon and graphite materials have opened up broad areas of application for seal rings. These materials combine many unique advantages and make applications possible under the toughest conditions. We applied our expertise to develop specialized carbon-graphite materials impregnated with synthetic resin and metal which, among other things, are blister resistant or can function in an absolutely dry environment.
You benefit from these advantages:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Inner Diameter | 50 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Carbon Grade | Resin Impregnates |
| Material | Graphite |
| Application | Steam Joint |
| Packaging Size | carton box |
| Ring Thickness | 12 mm |
| Brand | Senaa |
| Approx Weight | 500g |
| Color | Black |
| Media | Water |
| Diameter | 90 |
| Country of Origin | Made in India |
| Hardness | 12 |
| Packaging Type | Carton Box |
| Heat Proof | Yes |
| Pressure | upto15bar |
| Shape | Round |
| Temperature | 250drg |
| Tolerances | Upto +-0.5 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Inner Diameter | 50 mm |
| Carbon Grade | Antimony Impreg |
| Material | Carbon |
| Application | Steam Joint |
| Hardness | 15mm |
| Ring Thickness | more than 20 mm |
| Diameter | 50mm |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Packaging Type | Carton box |
| Pressure | 5 bar |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | 120-250deg |
| Usage/Application | sealing ring |
| Heat Proof | Yes |
Additional Information: