Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Type | gurndfos replacement seal |
| Material | SIC, Carbon |
| Application | high pressure pump |
| Shaft Size | 12mm |
| Metal Parts | SS 316 |
| Temperature | -30 to 180deg |
| Shaft Diameter | 12mm, 16mm , 22mm |
| Packaging Type | carton box |
| Pressure | Up to 10 bars |
Cartridge Seal
Cartridge seal is an assembled set of seal. It is highly known for design. Cartridge design is very much helpful in fitting the seal because of its prior setting. It has two types
Technical Specifications
Features | Unbalanced Seal |
Pressure | up to 10 bars |
Temperature | -20°C to 150°C |
Rotary face | Carbon, Sic, Ceramic, TC |
Stationary face | Carbon, Sic, Ceramic, TC |
Elastomers | Viton, Silicon, Nitrile, PTFE |
Springs and retainers | SS 304,SS 316 & Titanium |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Shaft Size | 16mm |
| Seal Type | Mechanical seal |
| Size | 16 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Face Material | Tungsten Carbide |
| Usage/Application | water,oil,sewage,weak acid,weak alkali,and other weak corrosive mediums |
| Surface Finishing | Mirror Finish |
| Face | Carbon,Silicon Carbide,Tc |
| Packaging Type | Carton box |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure | lessthan 1.2Mpa |
| Secondary Seal | Silicon Carbide,Tc |
| Shape | Round |
| Temperature | -20 to 180deg |
| Quantity Per Pack | 01 |
| Shaft Diameter | 12mm & 16mm |
We introduce ourselves as one of the leading mechanical seal and Stirrer manufacturers from the southern part of India.
We are capable of offering a customized solution for your mechanical seal requirement as per your drawing, sample and specification.
In addition to that, we are also capable of supplying spares for mechanical seals like rotary, stationary, gland plate, shaft sleeve and shaft etc.
The cartridge seal used in the CR line combines the best features of standard seals, wrapped up in an ingenious
cartridge design that provides unparalleledadvantages. All of these ensure extra reliability.
The durable seal is made from hardwearing materials which prevent downtime and prolong the lifetime of the seal.
All axial movement has been eliminated, preventing wear of the shaft and rubber parts - a typical problem area for traditional seals.
The cartridge seal is a balanced type seal, a fact which makes it less
Material:
Rotary Ring: SiC/TC
Stationary Ring: SiC/TC
Elastomers: NBR/Vit
Springs: SS304/SS316
Metal Parts: 410S/SS304/SS316
Mediums: water, oil, sewage, weak acid, weak alkali, and other weak corrosive mediums.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Shaft Size | 16mm |
| Material | Stainless Steel |
| Seal Type | Cartridge Seal |
| Face Material | SiC vs SiC |
| Type | Grundfos |
| Usage/Application | Industrial |
| Elastomer Material | Viton |
| Sealing Type | Catridge seal |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Suitable For | grundfos pump |
| Temperature Range | Up to 220 C |
| Model Name/Number | grundfs |
| Brand | Senaa brand |
| Color | SILVER |
| Size | 16mm |
Additional Information: