Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Shaft Size | 18mm |
| Material | viton |
| Seal Type | Single Seal |
| Face Material | carbon vs ceramic |
| Type | Bellow Mechanical seal |
| Usage/Application | Industrial |
| Sealing Type | Balanced Mechanical seal |
| Suitable For | industrial |
| Size | 28mm |
| Pressure | 1.2Mpa |
| Temperature Range | 20deg to 120deg C |
| Speed | 10m/s |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Size | 20 mm |
| Size | 12-100mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | Up to 120 C |
| Material | viton/nitryl |
| Pressure | 10 bar |
| Shaft Diameter | 12-100 mm |
| Speed | 20m/sec |
| Temperature | -20 to 160deg sel |
| Secondary Sealing | SIC/Carbon/ceramic |
| Steel Grade | SS304/316 |
| Surface Finishing | mirror finishing |
Usage/Application: Industrial
Pressure: 10 kg/cm2
Speed: 20 m/sec
Temperature: -20 to 160 Deg Cel
Seal Face: Carbon, Ceramic, Silicon Tungsten Carbide
Seal Size: 100 mm
Additional Information: