Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Seal Arrangement | Single |
| Seal Type | Catridge Mechanical seal |
| Size | 35 mm |
| Face Material | Silicon Carbide |
| Shaft Diameter | 32mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | industrial |
| Surface Finishing | smooth |
| Corrosion Resistance | yes |
| Face | SIC/CARBON |
| Packaging Type | carton box |
| Secondary Seal | SIC/carbon /ceramic |
| Shape | round |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Arrangement | Double |
| Material | Stainless Steel |
| Shaft Diameter | 40 mm |
| Face Material | Silicon Carbide |
| Seal Faces | SiC, Carbon, Ceramic, TC |
| Shape | Round,Square |
Double Cartridge Balanced Seal
Double Cartridge Balanced Seal is a cartridge model seal with double mechanical seal in its assembly. It is highly known for design. Cartridge design is very much helpful to layman in seal setting work.
Applications
This seal is used in Vacuum pump, High Pressure pump, Medium with Sedimentation, Medium with Contamination, Pumping medium with Coagulating character and dry gas.
Features
Technical Specifications
Features | Balanced Seal |
Pressure | up to 35 bars |
Temperature | -20°C to 200°C |
Rotary face | Carbon, Sic, Ceramic, TC |
Stationary face | Carbon, Sic, Ceramic, TC |
Elastomers | Viton, Silicon, Nitrile, PTFE |
Springs and retainers | SS 304,SS 316 Titanium |
Product Details:
| Seal Arrangement | Single |
| Seal Type | SIC/Carbon |
| Material | Stainless Steel |
| Face Material | Silicon Carbide |
| Shaft Diameter | 25 & 32mm |
| Size | 25mm & 32mm |
| Model Name/Number | GP |
| Brand | Senaa Seals |
| Usage/ Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | lapping finish |
| Country of Origin | Made in India |