Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Size | 25 mm |
| Seal Type | Single |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Type | Mechanical seal |
| Suitable For | Pump |
| Brand | SENAA SEALS |
| Usage/Application | ss 316 |
| Color | Transparent |
| Pressure | Up to 40 bar |
| Temperature Range | -10 to 200 degree celsius |
| Material Grade | SS 316,SS 304,SIC,Carbon,TC |
Mechanical Seal:
Mechanical seal is a product which is used to balance the inside pressure and atmospheric pressure in pumps and vessels. It is constructed as two parts rotary and Stationary.
Rotary is a rotating part connected with shaft and stationary is a static part in the stuffing box or gland plate.
Features:
• Quality-tested
• Flawless finish
• Robustness
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Size | 28 mm |
| Seal Type | Metal bellow |
| Material | Stainless Steel |
| Size | more than 50 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | Up to 300 C |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polish |
| Corrosion Resistance | yes |
| Face | SIC |
| Grade | Stainless steel |
| Packaging Type | Carton box |
| Country of Origin | Made in India |
| Secondary Seal | SIC |
| Shaft Diameter | 20-upto 100mm |
| Shape | Round |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Type | Metal bellow mechanical seal |
| Color | Silver |
We introduce ourselves as one of the leading mechanical seal and Stirrer manufacturers from the southern part of India.
We are capable of offering a customized solution for your mechanical seal requirement as per your drawing, sample and specification.
In addition to that, we are also capable of supplying spares for mechanical seals like rotary, stationary, gland plate, shaft sleeve and shaft etc.
Additional Information: