Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Size | 40 mm |
| Face Material | Sic vs Carbon |
| Shaft Diameter | all available range |
| Material | stainless steel.SIC,carbon |
| Material Grade | stainless steel |
| Usage/Application | acid,chemical.slurry,food,waste treatment |
| Temperature Range | in deg |
| Arrangement | multi spring mechanical seal |
| Color | silver |
| Seal Faces | carbon,SIc |
| Face | carbon,SIC |
| Hardware | SS |
| Metal Parts | stainless steel |
| O Ring | viton |
| Secondary Seal | SIC,carbon |
| Speed | in RPM |
Multi Spring Unbalanced Seal:
Multi Spring Unbalanced Seal are designed as its name express, the number of spring in its peripheral. Due to very evenly spread of spring compression on the face of mechanical seal, the load will act very much even throughout the size of seal, which will lead very less wear, and help for higher life.
Because of the even load and compactness of springs, the seal can be run up to 6000rpm. However the seal will easily disturb even with very small longitudinal movement of a shaft.
The springs are very small in construction, the pumping medium should be very clear and pure, or else the springs will clog easily which will spoil the life of the seal.
Features:
Technical Specifications:
Features | Unbalanced Seal |
Pressure | Up to 10 bars |
Temperature | -20°C to 150°C |
Speed | Up to 6000rpm |
Rotary face | Carbon, Sic, Ceramic, TC |
Stationary face | Carbon, Sic, Ceramic, TC |
Elastomers | Viton, Silicon, Nitrile, PTFE |
Springs and retainers | SS 304,SS 316 & Titanium |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Seal Design | Single |
| Inner Diameter | 70 mm |
| Shaft Diameter | 70mm |
| Face Material | Silicon Carbide |
| Color | silver |
| Material | Stainless Steel |
| Face | SIC / Carbon |
| Pressure | Upto 35Bar |
| Secondary Seal | SIC / Carbon / TC |
| Product Type | Revere Balance Mechanical seal |
| Temperature | -20 to 180deg |
| Usage/Application | Chemical Pump |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Seal Design | multi spring seal |
| Shaft Diameter | 25 mm |
| Face Material | Silicon Carbide |
| Type | BALANCED |
| Sealing Type | REVERSE BALANCED |
| Material | CARBON, SIC, TC, CERAMIC |
| Temperature | UP TO 150DEGREE C |
| Diameter | 20 TO 200MM |
| Fitting Type | OUTSIDE MOUNTED |
| Pressure | VACUUM TO 35KG PER CM2 |
| Temperature range | -30DEGREE TO 150DEGREE C |
| Model No. | SENAA/RB |
Reverse Balance Seal:
Reverse balanced mechanical Seal which is called shortly RB seals are assembled outside of the pressurised area. Because of less contact of pumping medium on the face of the seal, the rpm of the shaft should be very less enable to reduce the face friction temperature. Due to these drawbacks, we can use these types of seals only in agitator/mixture/blender machine shafts with low rpm from 1rpm to 800rpm. In some special cases, we can use the same seal at higher rpm with the support of external coolant.Features:
Additional Information: