Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Type | Balanced |
| Seal Size | 20 mm |
| Application | Pump |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Shaft Size | 20 mm |
| Temperature Rating | Up to 150 C |
| Shaft Diameter | 20 mm |
| Material | SS |
| Usage/Application | sludge /chemical /water |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton (FKM) |
| Metal Material | SS316 |
| Brand | senaa brand |
| Model Name/Number | metal below |
| Color | SILVER |
| Seal Faces | SIC/CARBON/CERAMIC |
| Finishing | good finshing |
| Size | 25mm to 100mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | Up to 300 C |
| Brand | SENAA SEALS |
| Material | Stainless Steel |
| Seal Faces | SIC/Carbon |
| Finishing | lapping finishing |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
| Seal Size | 28 mm |
| Shaft Diameter | 35mm |
Metal below mechanical seal
a metal bellows mechanical seal capable of working in high temperatures, up to 300ºC, depending on the materials used on its friction face as well as its O-rings. The O-rings housing makes it static, avoiding possible damage caused by vibrations and repetitive changes in pressure. This mechanical seal has numerous applications, but is mainly used in:
-Chemical industry, because it is ideal to work with heated oils
-Industrial refrigeration, since it can be found in many compressors
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Type | Mechanical Seal |
| Base Material | Viton (FKM) |
| Temperature Limit | 150 deg C |
| Material | SS, Carbon, SIC |
| Usage/Application | Industrial |
| Pressure | Up to 15 bar |
High temperature seal:
Assembly with temperature around 300 degree C, we can supply Mechanical Seal with PTFE wedges with external coolant provision.
Technical Specifications:
Features | Unbalanced Seal |
Pressure | up to 10 bars |
Temperature | -20°C to 300°C |
Rotary face | Carbon, Sic,TC |
Stationary face | Carbon, Sic,TC |
Elastomers | PTFE, Graphoil |
Springs and retainers | SS 304,SS 316 & Titanium |
Additional Information: