MECHANICAL SEAL
Mechanical seal is a product which is used to balance the inside pressure and atmospheric pressure in pumps and vessels. It is constructed as two parts rotary and Stationary.
Rotary is a rotating part connected with shaft and stationary is a static part in the stuffing box or gland plate.
Generally mechanical seal have the following
Rotary face
Rotary elastomer
Spring
Drive
Stationary face
Stationary elastomer
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Seal Type | Single Balanced |
| Application | Pump |
| Shaft Size | 35 mm |
| Shaft Diameter | 12-60mm |
| Face Material | Carbon vs SS |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton (FKM) |
| Metal Material | SS316 |
| Brand | senaa seals |
| Air Compressor Model | single coil spring compressor |
| Max Pressure | 25 bar |
| Max Temperature | 300°C |
| Material | SS316/304 |
| Temperature | 10-150deg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Type | Uni directional |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 32 mm |
| Application | milk pump seal |
| Shaft Size | 30 mm |
| Surface Finishing | smooth |
| Corrosion Resistance | yes |
| Face | Carbon |
| Grade | Stainless steel |
| Packaging Type | Carton box |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 32mm |
| Secondary Seal | SIC |
| Shaft Diameter | 32mm |
| Shape | Round |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
We introduce ourselves as one of the leading mechanical seal and Stirrer manufacturers from the southern part of India.
We are capable of offering a customized solution for your mechanical seal requirement as per your drawing, sample and specification.
In addition to that, we are also capable of supplying spares for mechanical seals like rotary, stationary, gland plate, shaft sleeve and shaft etc.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Seal Type | Lowara Pump mechanical seal |
| Material | Stainless Steel |
| Face Material | Carbon vs SiC |
| Usage/Application | clean water,sewage water,Oil and other moderately corrosive fluids |
| Surface Finishing | Mirror Finish |
| Face | Carbon/Sic/TC |
| Packaging Type | Carton box |
| Country of Origin | Made in India |
| Secondary Seal | Carbon/ceramic |
| Shaft Diameter | 12,16 & 22mm |
| Temperature | -20 to 180deg |
| Quantity Per Pack | 01 |
| Shaft Size | 18mm |
| Size | 16 mm |
We introduce ourselves as one of the leading mechanical seal and Stirrer manufacturers from the southern part of India.
We are capable of offering a customized solution for your mechanical seal requirement as per your drawing, sample and specification.
In addition to that, we are also capable of supplying spares for mechanical seals like rotary, stationary, gland plate, shaft sleeve and shaft etc.
Description:
Operating Range:
1.LWB is identical to sv- and svi- series lowara pumps
2. Our seals can replace the original seals.
3.Application: seals are primarily used in in Clean water,sewage water,oil and other moderately corrosive fluids etc
4.Standard:the products are in according with Din24960,ISO3069,en12576,API682 standards
5.OEM and Customized products is welcomed.
Material:
Rotary Ring: Carbon/Sic/TC
Stationary Ring: Ceramic/Sic/TC
Secondary Seal:VIT/NBR/EPDM
Spring and Other Parts:SUS304/SUS316
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Seal Type | diaphragam |
| Size | 32 mm |
| Application | textile |
| Shaft Size | 25 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Bellow Mechanical |
| Usage/Application | Textile Mechanical seal |
| Surface Finishing | lapping |
| Corrosion Resistance | yes |
| Pressure | below 10bar |
| Packaging Type | carton box |
| Country of Origin | Made in India |
| Shaft Diameter | 32mm |
| Shape | Round |
| Temperature | Below 100 deg |
Various types of textile seals for used to yarn & fiber dyeing plants & cloth dyeing application plants, high speed jet dyeing plants, Specially designed seal used for diaphragm elastomer to normal pressure machine like a mercerizing machine & pretreatment machine (Benninger -Make) for used different type of caustic & acidic media. In one machine required two pairs of diaphragm seals to fit opposite side of machine.
Material Of Construction :
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Seal Configuration | Double |
| Media Type | industrial |
| Brand | SENAA SEALS |
| Size | 14mm |
| Shaft Diameter | 14mm |
| Usage/Application | water |
| Color | SILVER |
| Material | Rubber |
| Model Name/Number | Double seal |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Seal Size | 35 mm |
| Seal Type | Single |
| Size | All Sizes |
| Arrangement | Single Seal |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Face Material | SIC vs Carbon |
| Shaft Size | 35 mm |
| Material | SS 316 |
| Seal Face Material | Silicon Carbide |
| Elastomer Material | Viton |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Transparent |
We offering an Unbalanced seals with a effective accuracy, and quality with very very least price. As it drives by spring it is a direction oriented product. However these seal balance higher tolerance to the longitudinal movement of shaft by bearing wearing.
Features:
Technical Specifications:
|
Features |
Unbalanced Seal |
|
Pressure |
up to 10 bars |
|
Temperature |
-20°C to 300°C |
|
Rotary face |
Carbon, Sic,TC |
|
Stationary face |
Carbon, Sic,TC |
|
Elastomers |
PTFE, Graphoil |
|
Springs and retainers |
SS 304,SS 316 & Titanium |
Additional Information:
Product Details:
| Seal Size | 32 mm |
| Seal Type | wave spring |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Material | SS 316, SS 304 |
| Pressure | Up to 10 bar |
| Seal Faces | Carbon, SIC, Ceramic, TC |
| Temperature | -20 to 150 degree celsius |
Wave Spring seals which are designed to work in fluids with suspended particles, sledges, high viscosity liquids etc. The uniform force that a wave spring provides gives consistent axial movement and dynamics.
1. The design features of crest-to-crest wave spring which reduces the risk of corrosion and fracture as can be experienced with welded wave springs,
2. Compact in design these seals can be utilized in smaller stuffing boxes.
Additional Information:
Product Details:
| Seal Size | 35 mm |
| Size | upon your requirement |
| Seal Type | Wave Spring |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Type | mechanical seal |
| Material | SS |
| Usage/Application | Petrochemical Industry |
| Suitable For | industrial |
| Pressure | in bar |
| Temperature Range | upto 10bar |
| Speed | inRPM |
| Material Grade | stainless steel |
| Working Temperature | -20 to 150 Deg celcius |
| Faces Type | silicon ,carbon |
| Head Shape | round |
| Shape | round |
| Color | silver |
| I Deal In | New and Second Hand |
Wave Spring seals which are designed to work in fluids with suspended particles, sledges, high viscosity liquids etc. The uniform force that a wave spring provides gives consistent axial movement and dynamics.
1. The design features of crest-to-crest wave spring which reduces the risk of corrosion and fracture as can be experienced with welded wave springs,
2. Compact in design these seals can be utilized in smaller stuffing boxes.
Additional Information:
Product Details:
| Seal Size | 35 mm |
| Grade | Industrial |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | Up to 150 C |
| Packaging Type | Box |
| State | Solid |
| Material | Teflon/SIC |
| Color | white/grey |
| Maximum Temperature | high temperature |
| Country of Origin | Made in India |